הארכיון למורשת בן-גוריון

מי אנחנו?

לראשונה בישראל הושקה “ספרייה נשיאותית” שתכלול ארכיון, מכון מחקר ומרכז מבקרים. בארכיון מקובצים מאות אלפי מסמכים, יומנים, מאמרים ופרוטוקולים, השופכים אור חדש על שנות עיצוב המדינה. אולם התצוגה הוקם על מנת להציג חומרים שנאספו במשך השנים לכלל הציבור. אולם התצוגה עוצב כך שישמר את חווית הגילוי המרגשת המוכרת לכל המעיינים בנבכי ארכיון: בתוך המגירות, הדלתות והארוניות מסתתרים מסמכים מן הארכיון המגלים מעט מעולמו של בן-גוריון, לצד הסברים תמציתיים במדיה מגוונת.

מה התפקיד שלנו?

אנחנו שומרים ומנגישים את ארכיונו האישי של דוד בן-גוריון. על פי הנחיית חוק דוד בן-גוריון ועל פי חוק הארכיונים. אנחנו אוספים ממקורות אחרים מסמכים הקשורים באישיותו, בפועלו וביצירתו, משמרים ומנגישים אותם לקהל הרחב. אנחנו קולטים אלינו גם אוספים נוספים של אישים שפעלו לצדו או שהותירו חותם על התנועה הציונית ומדינת ישראל.

מה תמצאו אצלנו?

בין המסמכים המעניינים שהמבקרים ימצאו: יומנו של בן-גוריון מיום הכרזת המדינה, התכתבותו בעיצומן של הדרמות הגדולות – ימי מלחמת העצמאות, העלייה הגדולה והשילומים, מכתביו בנושאי יוגה ובינה מלאכותית(!), מאמריו בנוגע ליחסי יהודים וערבים ובין העולם היהודי למדינת ישראל ועוד. התצוגה מאורגנת על פי הנושאים: עצמאות וריבונות, העולם היהודי, יהודים וערבים, המרחב בתפיסתו של בן-גוריון, עולם המושגים והערכים שלו, בין האישי לאוניברסלי. המסמכים יעזרו לשפוך אור חדש על הנושאים השונים ויעניקו למבקרים ולמבקרות מבט מעמיק, רלוונטי ומרגש על פועלו של בן-גוריון ועל ההיסטוריה שלנו.

החזון שלנו:

אנו מאמינים במידע נגיש לכל. איננו גובים תשלום בעד השימוש ומאפשרים גלישה ועיון חופשיים במסמכי הארכיון.
אנחנו מבקשים לקרב את הארכיון לציבור הרחב גם באמצעות אולם תצוגה מרתק שמזמין מבקרות ומבקרים מכל הגילאים.
אנחנו מאמינים בשיתופי פעולה. כל אחד מן הפרויקטים והאוספים שלנו הוא פרי שיתוף פעולה עם גופים עמיתים.
אנחנו שואפים להימצא תמיד בחזית העשייה. את מפעל הדיגיטציה החלוצי הגו והוציאו לפעול אנשי האוניברסיטה בהם פרופ’ טוביה פרילינג, גד כוכבא ז”ל, נפתלי אלקין ז”ל ושמואל גרובר, כאשר האינטרנט עשה את צעדיו הראשונים. בימים אלה, הודות לתרומתה הנדיבה של קרן דיוויד וג’נט פולק אנו יוצאים לדרך בפרויקט חדש לאחזור מידע מלא מן הארכיון ויישום כלים מתחום מדעי הרוח הדיגיטליים.
אנו רואים את עצמנו כחלק מן הקהילה והחברה הישראלית, מזמינים אלינו מבקרים מהארץ ומהעולם, ומקדמים פרויקטים קהילתיים.

איך אפשר להיעזר בנו?

אתם מוזמנים לחפש בחופשיות באתר שלנו אחר מסמכים בנושאים שונים, שקושרים לאישים, מוסדות ופרשיות ומתקופות שונות.
אתם מוזמנים לכתוב לנו כדי להתייעץ.
אתם מוזמנים לעיין בתערוכות שבאתר וללמוד משהו חדש-ישן.
ובמיוחד, אתם מוזמנים לבקר באולם התצוגה החדש שלנו שנמצא במכון בן גוריון לחקר ישראל והציונות, קמפוס שדה בוקר של אוניברסיטת בן-גוריון, במדרשת בן-גוריון. 

איך אפשר לעזור לנו?

יש לכם מסמך בן-גוריוני שטרם מצא את דרכו לארכיון?
יש לכם אוסף ארכיוני חשוב הקשור באופן מובהק לתנועה הציונית ולמדינת ישראל שתרצו להפקיד אצלנו?
יש לכם זמן, אתם דוברי שפת יידיש, או שפות אירופאיות אחרות ורוצים לסייע לנו בהתנדבות בתרגום?
יש לכם רעיון מדליק לשיתוף פעולה בינינו?

להזמנת ביקור לקבוצות ויחידים:

 
 
שיתוף ב print